1918 წლის 26 მაისს საქართველოს ეროვნულმა საბჭომ მიიღო სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის აქტი და ჩამოაყალიბა დამოუკიდებელი საქართველოს მთავრობა. სახელმწიფოს პოლიტიკური მმართველობის ფორმად აღიარეს დემოკრატიული რესპუბლიკა; შეიქმნა ევროპული ტიპის ქართული სახელმწიფოებრიობა, დემოკრატიული სისტემა.
საქართველოს დამოუკიდებლობას იმთავითვე მტრულად შეხვდა ბოლშევიკური რეჟიმი, რომლის მიზანს წარმოადგენდა რუსეთის ყოფილი იმპერიის აღდგენა.
1921 წელს საქართველოში წითელი არმია შემოიჭრა და ქვეყნის ანექსია მოახდინა. საქართველოს მთავრობა და დამფუძნებელი კრების უმრავლესობა ემიგრაციაში წავიდა.
1991 წლის 31 მარტის საყოველთაო რეფერენდუმის შედეგად, მოსახლეობის ერთსულოვანი გადაწყვეტილებით, ქვეყანამ დამოუკიდებელი რესპუბლიკის სტატუსი დაიბრუნა.
1991 წლის 9 აპრილს ძალაში შევიდა საქართველოს სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის აღდგენის აქტი.
საქართველოს დამოუკიდებლობის დღის აღსაღნიშნავად სოკარი ყველა გასამართ სადგურებზე აღმართავს საქართველოს დროშას.

Happy Independence Day!
On May 26, 1918, the National Council of Georgia adopted the Act of State Independence and established the independent government of Georgia. The democratic republic was recognized as the form of political government of the state; A European-type Georgian statehood, a democratic system was created.
The independence of Georgia was met with the same hostility by the Bolshevik regime, whose goal was the restoration of the former Russian empire. In 1921, the Red Army invaded Georgia and annexed the country. The government of Georgia and the majority of the founding assembly emigrated.
As a result of the general referendum of March 31, 1991, by the unanimous decision of the population, the country regained the status of an independent republic. On April 9, 1991, the Act on the Restoration of State Independence of Georgia came into force.