ᲛᲔᲬᲐᲠᲛᲔ ᲥᲐᲚᲗᲐ ᲒᲐᲛᲝᲤᲔᲜᲐ
26 სექტემბერს, თბილისში, ბარათაშვილის ქუჩაზე გაიხსნა მეწარმე ქალთა ასოციაცია AWE - Association of Women Entrepreneurs-ისა და SOCAR Georgia Petroleum-ის ერთობლივი გამოფენა.
დღესასწაულზე მისულ დამთვალიერებლებს სხვადასხვა პენიტენციურ დაწესებულებაში ქალი მსჯავრდებულების მიერ დამზადებული ნივთების ყიდვის შესაძლებლობა ორი დღის განმავლობაში ჰქონდათ. გამოფენა-გაყიდვის შედეგად მიღებული თანხა მსჯავრდებულებს პირად ანგარიშზე გადაირიცხა და ამ ინიციატივით პენიტენციურ დაწესებულებაში მყოფ ქალბატონებს დამატებითი შემოსავალი გამოუჩნდათ.
ტყავის ჩანთებს, საფულეებს, სამაჯურებსა და სხვადასხვა აქსესუარს მსჯავრდებულები პენიტენციურ დაწესებულებებში ხელით ქმნიან - ეს პროცესი მათ დაწესებულებაში ყოფნის პერიოდის ნაყოფიერად გატარებასა და რეაბილიტაცია-რესოციალიზაციას უწყობს ხელს. მათ დაწესებულების დატოვების შემდეგაც აქვთ მაღაზიასთან თანამშრომლობის შესაძლებლობა - რაც განმეორებითი დანაშაულის პრევენციისათვის მნიშვნელოვან ფაქტორს წარმოადგენს.

ENTREPRENEUR WOMEN’S EXHIBITION
On September 26, on Baratashvili Street in Tbilisi, a joint exhibition by the Association of Women Entrepreneurs (AWE) and SOCAR Georgia Petroleum was inaugurated.
Visitors attending the event had the opportunity, over two days, to purchase items crafted by women inmates from various penitentiary institutions. The proceeds from the exhibition sales were directly transferred to the personal accounts of the incarcerated women, providing them with additional income.
These women create leather bags, wallets, bracelets, and various accessories by hand while in penitentiary facilities. This process not only enables them to spend their time in the institution productively but also supports their rehabilitation and resocialization. Even after their release, they have the opportunity to continue collaborating with the store, an important factor in preventing reoffending.
As part of the official collaboration, SOCAR provided exhibition inventory to the Association of Women Entrepreneurs.